Rola skanowania produktów w przemyśle

Rola skanowania produktów w przemyśle | Blog | Na-Technology

Zastosowanie skanerów w wielu sektorach przemysłowych systematycznie rośnie. Firmy dostrzegają potencjał tego typu urządzeń w poprawie efektywności produkcyjnej i obniżeniu kosztów. Skanowanie techniką trójwymiarową okazuje się przydatne na każdym etapie wytwarzania produktów, a także podczas ich późniejszego użytkowania. Zastanówmy się wspólnie, jakie znaczenie mają nowoczesne systemy skanujące dla przemysłu. Jaką rolę odgrywają w codziennych czynnościach i dlaczego ich wdrożenie okazuje się niezbędnym elementem usprawnienia działalności?

Przemysłowe skanery 3D – jakie zalety oferują?

Przemysłowe skanery 3D, w przeciwieństwie do ich odpowiedników stosowanych w innych branżach, są urządzeniami o ponadprzeciętnej wytrzymałości mechanicznej. Specyfika pracy na hali przemysłowej polega na obecności wielu szkodliwych czynników, które szybko doprowadziłyby do zniszczenia zwykłego sprzętu elektronicznego. Skanowanie przemysłowe w tak trudnych warunkach wymaga uodpornienia urządzeń skanujących na upadki, kontakt z substancjami chemicznymi, wilgoć, czy ekstremalne amplitudy temperatur. Przemysłowe skanery 3D posiadają wodoodporną obudowę, która jest w stanie wytrzymać wielokrotne upadki na twarde podłoże nawet z wysokości ponad 2 metrów.

Skanowanie przemysłowe wymaga ogromnej szybkości i dokładności odczytu. Korzyści, jakich dostarczają przemysłowe skanery 3D, ujawniają się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy naklejki z kodem kreskowym umieszczone na produkcie uległy częściowemu zniszczeniu. Algorytmy wbudowane w system skanera przemysłowego umożliwiają interpolację brakujących danych i prawidłowy odczyt nawet wtedy, gdy pozostałe urządzenia skanujące dawno by się poddały. Skanowanie przemysłowe ma na celu maksymalne przyspieszenie pracy na linii produkcyjnej lub w magazynie. Przemysłowe skanery 3D posiadają funkcje pozwalające im na bezawaryjne działanie w wielu niekorzystnych okolicznościach.

Skanowanie przemysłowe – zastosowanie nowoczesnych skanerów 3D

Przemysłowe skanery 3D pozostają w użyciu w całej rozciągłości procesu produkcyjnego – od projektowania rozwiązań, poprzez realizację produkcji, aż po późniejsze czynności kontrolne. Skanowanie przemysłowe dostarcza niezaprzeczalnych korzyści dla procesu kontroli jakości. W tym celu wykorzystywane są przemysłowe skanery 3D w wersji stacjonarnej i mobilnej, dostosowane do specyfiki danego zakładu i wytwarzanych tam towarów. Za przykład niech posłużą podzespoły motoryzacyjne lub lotnicze, wymagające najwyższej precyzji wykonania. Realizacja pomiarów kontrolnych na komponentach, których długość nierzadko osiąga kilka metrów, byłaby kłopotliwa i obarczona sporym ryzykiem błędu. Skanowanie przemysłowe w trzech wymiarach umożliwia błyskawiczne poradzenie sobie z tego typu problemami. Przemysłowe skanery 3D gwarantują najwyższą dokładność i szybkość pomiarową, dostarczając informacji o zgodności stanu faktycznego z założeniami projektowymi.

Skanowanie przemysłowe ma szerokie zastosowanie w procesach inżynierii odwrotnej, która polega na tworzeniu cyfrowego modelu istniejących obiektów. Digitalizacja gotowych przedmiotów tworzy bazę pod nowe projekty, które można sprawdzić na etapie opracowywania koncepcji. Przemysłowe skanery 3D poszerzają dostępne opcje już podczas wstępnej weryfikacji założeń projektowych. Dzięki technice, jaką jest skanowanie przemysłowe, nie musisz inwestować środków w budowę niesprawdzonych prototypów. Eksperymentowanie i ocenę przydatności danej koncepcji warto powierzyć specjalistycznemu oprogramowaniu CAD, czego efektem są daleko idące oszczędności.

Przemysłowe skanery 3D plasują się u podstawy procesu wytwarzania przedmiotów o doskonałej ergonomii. Możliwość wielokrotnego, bezkosztowego testowania różnorodnych konfiguracji docelowego produktu okazuje się bezcenna dla wielu zakładów przemysłowych, gdzie funkcjonalność i bezpieczeństwo zajmują pierwsze miejsca na liście priorytetów.

Przemysłowe skanery 3D – jakie dodatkowe czynności można przeprowadzić za ich pomocą?

Powiedzieliśmy już o najważniejszych rolach, jakie pełnią przemysłowe skanery 3D w nowoczesnej gospodarce. Na tym jednak nie kończy się lista możliwych zastosowań. Skaner trójwymiarowy jest świetnym narzędziem do kontrolowania postępującego zużycia maszyn produkcyjnych i wczesnego sygnalizowania o potencjalnych awariach. Wyeliminowanie słabego punktu na linii produkcyjnej jeszcze we wczesnym stadium rozwojowym pozwala uniknąć efektu domina i ograniczyć ryzyko pojawienia się kosztownych przestojów. Nawet jeśli awaria danego podzespołu już się wydarzy, przemysłowe skanery 3D są w stanie dostarczyć danych służących do odtworzenia projektu części i szybkiego uruchomienia procesów wytwórczych.

Skanowanie przemysłowe ma stałe zatrudnienie w analizie wytrzymałości materiałowej i symulacjach na poszczególnych wersjach produktu. Dzięki informacjom interpretowanym w oprogramowaniu CAD, firma przemysłowa jest w stanie zoptymalizować kompozycję materiałową w sposób, który zapewni właściwe działanie produktu w przyszłości. Ilość błędów produkcyjnych zostaje drastycznie zmniejszona, na czym zyskuje budżet całego przedsiębiorstwa. Skanowanie przemysłowe wykorzystujące technologię optyczną w ułamku sekundy weryfikuje zgodność wytworzonego przedmiotu z projektem. Informacje o ewentualnych rozbieżnościach są przekazywane do oprogramowania korygującego.

Rola, jaką odgrywają przemysłowe skanery 3D, mocno wykracza poza utarte schematy. Obecność skanowania przemysłowego w gospodarce otwartej na cyfryzację przynosi niepodważalne korzyści. Rezultaty wdrożenia skanerów trójwymiarowych przekraczają najśmielsze oczekiwania. Korzyści biegną dwutorowo. Z jednej strony, przemysłowe skanery 3D gwarantują pełną kontrolę nad procesami produkcji i jakością wyrobów dostarczanych do klientów. Z drugiej – skanowanie przemysłowe generuje dodatkowe oszczędności dla firm. Inwestycja w profesjonalne systemy skanujące przekłada się na większą efektywność modelu operacyjnego, za czym podążają wysokie zyski.

Inne posty

Wszechstronne zastosowanie sond pomiarowych

Nowoczesne sondy pomiarowe to praktyczne narzędzia wykorzystywane powszechnie w różnych dziedzinach przemysłu. Niezawodne urządzenia służą poprawie wydajności i kontroli jakości...

Czytaj dalej
Narzędzia pomiarowe wykorzystywane w przemyśle

Zakłady przemysłowe nie mogą obejść się bez profesjonalnych narzędzi. Przemysł motoryzacyjny, mechaniczny, tworzyw sztucznych – niezależnie od rodzaju, każda branża...

Czytaj dalej
Typy systemów kontrolno-pomiarowych

Obecnie nie da się już znaleźć branży, w której produkcja nie wymagałaby zastosowania specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej. Profesjonalne rozwiązania, tworzone z...

Czytaj dalej
W jaki sposób wykonać pomiar wałków oraz gwintów?

Pomiary gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych to niezwykle istotny etap procesu produkcyjnego, pozwalający ocenić zgodność parametrów gotowego wyrobu ze specyfikacją. Istnieje...

Czytaj dalej
Czym jest komparator optyczny?

Komparator optyczny to jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi pomiarowych, które ze względu na swój sposób działania określane bywa też mianem...

Czytaj dalej
Zastosowanie skanerów optycznych

Stosowane dotychczas metody pomiaru i obrazowania obiektów nie zawsze okazują się wystarczające. W dobie cyfryzacji niemal każdej dziedziny biznesu i...

Czytaj dalej
Witamy na nowej stronie internetowej!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Czytaj dalej
EFFECTIVE INDUSTRIAL SOLUTIONS
PROFORMAT