W jaki sposób wykonać pomiar wałków oraz gwintów?

W jaki sposób wykonać pomiar wałków oraz gwintów?

Pomiary gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych to niezwykle istotny etap procesu produkcyjnego, pozwalający ocenić zgodność parametrów gotowego wyrobu ze specyfikacją. Istnieje kilka technik, za pomocą których można precyzyjnie zmierzyć wałek gwintowany, nakrętkę lub dowolny, inny element. Czym charakteryzują się poszczególne metody i czy współczesna technologia oferuje alternatywy dla tradycyjnych akcesoriów pomiarowych, takich jak wałeczki i sprawdziany do gwintów? Zapraszamy do lektury!

Główne parametry gwintów – na co zwracać uwagę?

Zanim przejdziemy do przedstawienia najważniejszych metod pomiaru, warto zwrócić uwagę na kluczowe właściwości gwintów walcowych. Z technicznego punktu widzenia najważniejszą cechą jest ich właściwa geometria, opisywana za pomocą takich wartości jak:

  • średnica gwintu, będąca średnicą okręgu wytyczanego przez zewnętrzne wierzchołki,
  • skok gwintu, czyli odległość pomiędzy poszczególnymi wierzchołkami wałka gwintowanego lub nakrętki w przekroju podłużnym bądź poprzecznym,
  • zaokrąglenie wierzchołka i dna bruzdy – niepożądane jest posiadanie ostrych krawędzi przez szczyt oraz bruzdę gwintu, z uwagi na możliwość powodowania zwiększonych naprężeń w okolicy karbu. Promień zaokrąglenia powinien wynosić ok. 10% skoku gwintu.

Stosując sprawdziany do gwintów lub wykorzystując inne metody pomiarowe, można mierzyć również pozostałe parametry, takie jak garb gwintu, powierzchnię gwintową wyznaczaną linią ruchu śrubowego, a także głębokość czy zwój gwintu.

Gwinty zewnętrzne i wewnętrzne – dostępne metody pomiaru

Wiedząc, jakie najważniejsze parametry opisują gwinty zewnętrzne oraz wewnętrzne, można przejść do porównania poszczególnych metod pomiarowych. Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze i najczęściej stosowane techniki.

Wałki wzorcowe

Pierwszym ze sposobów mierzenia gwintów jest metoda trójwałeczkowa, uznawana za najskuteczniejszą technikę pomiarową. W metodzie tej wykorzystuje się wałeczki pomiarowe, które wkłada się w dno bruzdy, a następnie, mierzy rozstaw za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak optimetr czy mikrometr. Dane pozyskane dzięki tak przeprowadzonemu pomiarowi umożliwiają precyzyjne obliczenie średnicy podziałowej.

Zaletami metody trójwałeczkowej są jej uniwersalne zastosowanie, wysoka precyzja oraz trwałość i łatwość użycia samych wałków wzorcowych. Produkuje się je z wysokiej klasy materiałów, co pozytywnie wpływa na ich żywotność oraz odporność na uszkodzenia.

Sprawdziany do gwintów

Kolejną metodą, za pomocą której można mierzyć wałki gwintowane oraz nakrętki, są sprawdziany do gwintów, czyli niewielkie elementy służące do pomiaru skoku o średnicy gwintu zewnętrznego oraz wewnętrznego. Wyróżnia się sprawdziany listkowe, trzpieniowe oraz pierścieniowe. Ze względu na stosunkowo niskie koszty, pierwsza kategoria doskonale sprawdza się w warunkach warsztatowych, natomiast sprawdziany pierścieniowe i trzpieniowe stosowane są przede wszystkim w środowiskach przemysłowych.

Warto dodać, że wysokiej jakości sprawdzian do gwintu umożliwia pomiar nie tylko podstawowych parametrów geometrycznych, ale także ocenę jakości wykonania elementów. Tego rodzaju metoda sprawdzi się również wtedy, gdy mamy do czynienia z wykonanym detalem, jednak nie brakuje nam informacji dotyczących skoku lub średnicy gwintu.

Nowoczesne metody pomiaru – alternatywa dla wałeczków i sprawdzianów

Coraz większą popularnością, jeśli chodzi o pomiary takich elementów jak gwinty zewnętrzne czy wewnętrzne, cieszą się metody zautomatyzowane. Stopniowo zastępują one manualne techniki pomiaru nakrętek czy wałków gwintowanych, a więc opisywaną powyżej metodę trójwałeczkową czy sprawdziany do gwintów. Zaawansowane technologicznie systemy, dzięki pełnej automatyzacji pozwalają na wykonywanie najbardziej zaawansowanych, dokładnych i wielowymiarowych pomiarów. Jednocześnie, ich wdrożenie eliminuje tzw. czynnik ludzki, będący częstą przyczyną błędów pomiarowych przy korzystaniu z tradycyjnych metod pomiarowych.

Zaawansowane technologicznie metody, które pozwalają zmierzyć wałek gwintowany czy gwint wewnętrzny, już dziś znajdują zastosowanie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, w centrach badawczych, na liniach produkcyjnych, a także środowiskach laboratoryjnych.

Precyzyjny pomiar gwintów oraz wałków gwintowanych z NA TECHNOLOGY

Jako lider branży nowoczesnych i skutecznych rozwiązań pomiarowych oferujemy zaawansowane technologicznie urządzenia oraz systemy do pomiaru gwintów zewnętrznych, oraz wewnętrznych. Na życzenie klienta jesteśmy w stanie dostarczyć najbardziej niestandardowe rozwiązania, dopasowane do potrzeb i specyfiki danego środowiska przemysłowego. Zapewniamy kompleksową obsługę, wsparcie oraz szkolenia i serwis. Dziki dostarczanym przez nas systemom, możliwe jest zastąpienie tradycyjnych metod, takich jak sprawdziany do gwintów czy wałeczki wzorcowe, przez w pełni zautomatyzowane, precyzyjne i niezawodne urządzenia. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem – z przyjemnością udzielimy szczegółowych informacji, doradzając najskuteczniejsze rozwiązania.

Inne posty

Czym jest komparator optyczny?

Komparator optyczny to jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi pomiarowych, które ze względu na swój sposób działania określane bywa też mianem...

Czytaj dalej
Zastosowanie skanerów optycznych

Stosowane dotychczas metody pomiaru i obrazowania obiektów nie zawsze okazują się wystarczające. W dobie cyfryzacji niemal każdej dziedziny biznesu i...

Czytaj dalej
Witamy na nowej stronie internetowej!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Czytaj dalej
EFFECTIVE INDUSTRIAL SOLUTIONS
PROFORMAT