Wszechstronne zastosowanie sond pomiarowych

Wszechstronne zastosowanie sond pomiarowych | Blog | Na-Technology

Nowoczesne sondy pomiarowe to praktyczne narzędzia wykorzystywane powszechnie w różnych dziedzinach przemysłu. Niezawodne urządzenia służą poprawie wydajności i kontroli jakości produkcji. Czym dokładnie się charakteryzują? Gdzie znajdują zastosowanie? Na te i podobne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest sonda pomiarowa CNC?

Sonda pomiarowa w kombinacji z systemami optycznymi to urządzenie służące do zbierania oraz rejestrowania elektronicznego kształtów oraz pełnych danych wymiarowych mierzonych elementów. Pozwala na rejestrowanie zaprogramowanych charakterystyk oraz dostarczanie operatorowi powtarzalnych i precyzyjnych danych geometrycznych. W efekcie możliwe jest odtworzenie danego elementu. Poza tym już samo otrzymywanie i analizowanie owych danych w trakcie procesu wytwarzania jest bardzo przydatne. Sprawdza się np. w przypadku konieczności zagwarantowania, że obrabiane przedmioty będą odpowiadały określonym ograniczeniom zgodności. Sondy pomiarowe są wykorzystywane przede wszystkim w obrabiarkach CNC i maszynach współrzędnościowych CMM.

Wysokiej jakości, nowoczesna sonda do pomiaru narzędzia, taka jak oferowana przez firmę NA Technology, to urządzenie charakteryzujące się wysoką czułością oraz dokładnością pomiarową. Właściwość ta jest niezbędna w celu dokładnej i niezawodnej realizacji zadań pomiarowych. Dobrej jakości maszyna musi być również wytworzona zgodnie z obowiązującymi standardami i normami jakościowymi, co potwierdza jej właściwości użytkowe i funkcje. Wykonanie z wysokogatunkowych materiałów wpływa z kolei na wytrzymałość i trwałość sondy, dzięki czemu zachowuje ona swą użyteczność oraz parametry użytkowe przez długi czas. Solidna, szczelna obudowa cechuje się dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i pyły, co także wpływa na efektywność działania i funkcjonalność sprzętu.

Sonda do pomiaru narzędzia – budowa

Kluczową częścią budowy sond oraz systemów pomiarowych jest trzpień. Od możliwości jego dotarcia do mierzonego elementu, jak również utrzymania precyzji w miejscu zetknięcia trzpienia z owym elementem, zależy pomyślne wykonanie pomiarów. Dlatego tak ważne jest, aby trzpień pomiarowy montowany w systemie charakteryzował się jak najwyższą precyzją pomiarową.

Trzpienie występują w różnych wielkościach, dzięki czemu można je z łatwością dopasować do różnych urządzeń oraz potrzeb związanych z mierzeniem konkretnych wałków czy elementów obrotowych. Dobrej jakości trzpień musi być odpowiednio sztywny i powinien cechować się perfekcyjnie kulistą końcówką. Istotne znaczenie odgrywa też odpowiednio trwały i mocny materiał wykonania.

Sondy stykowe i trójwymiarowe

Ciągły rozwój przemysłu, a co za tym idzie, zwiększające się wymagania w zakresie rozwiązań technologicznych, wymuszają również stały rozwój wykorzystywanych w przemyśle narzędzi. Nie inaczej jest z sondami pomiarowymi. Na przykład, sonda pomiarowa CNC trójwymiarowa umożliwia zarejestrowanie elektroniczne kształtu niepłaskiej powierzchni. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych funkcji i czujników sonda 3D pozwala na precyzyjne wyczucie trójwymiarowych obiektów. W efekcie obiekty mogą zostać odtworzone, a powierzchnie łukowe mogą być udekorowane (np. napisami) w prosty sposób. W nowoczesnych narzędziach możliwe jest indywidualne regulowanie czujnika. Sonda 3D widocznie zwiększa łatwość i szybkość procesu kontroli jakości w zakładach produkcyjnych.

Stykowa sonda do pomiaru narzędzia to z kolei sprzęt pozwalający na wykrycie cech przedmiotu, których nie można zmierzyć optycznie. Jest zatem o wiele dokładniejsza, a przez to bardziej funkcjonalna, niż systemy pomiarowe optyczne, które umożliwiają pomiary statyczne, geometryczne i gwintu, a także pomiary nakrętek i kształtu. System stykowy zwiększa więc możliwości maszyny. Umożliwia pomiary wielu charakterystyk, takich jak m.in. długość, płaskość, prostopadłość, głębokość i szerokość wpustu czy też bicie osiowe. Efektem jest możliwość pełnej kontroli pomiarowej dla części toczonych.

Sonda pomiarowa CNC – zastosowanie w przemyśle

Nowoczesna sonda do pomiaru narzędzia znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach przemysłu. Stanowi skuteczne rozwiązanie uzupełniające proces kontroli jakości części toczonych. Umożliwia precyzyjne mierzenie elementów obrotowych bezpośrednio w warunkach produkcyjnych albo laboratoriach. Z tej przyczyny sprawdza się świetnie w przemyśle motoryzacyjnym, mechanicznym czy lotniczym. Urządzenia tego typu są też wykorzystywane w branży technologii medycznych, przemyśle tworzyw sztucznych oraz innych gałęziach przemysłu. Sprawdzają się więc wszędzie tam, gdzie konieczna jest wysoka precyzja produkcji części toczonych.

Obróbka CNC a sonda pomiarowa

Sondy pomiarowe mają szczególne znaczenie podczas pracy na centrach obróbczych CNC. Dzięki nim możliwe jest skontrolowanie jakości przedmiotu poddanego wcześniej obróbce CNC. Zaawansowane technologicznie urządzenia mają wiele funkcji. Pozwalają na skrócenie czasów ustawczych obrabiarki, przy jednoczesnym zwiększaniu powtarzalności oraz dokładności produkcji. Umożliwiają szczegółową identyfikację oraz ustawienie przedmiotów obrabianych i bieżące monitorowanie stanu powierzchni elementu. Ich funkcje pozwalają na weryfikację wymiarów gotowych detali i kontrolę jakości przedmiotu zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu obróbki CNC. Dają też możliwość sprawdzenia stanu zużycia narzędzia.

Dlaczego warto korzystać z sond pomiarowych?

O zaletach i korzyściach, jakie zapewniają sondy pomiarowe, każdego dnia przekonują się kolejne przedsiębiorstwa z różnych gałęzi przemysłu. To nowoczesne i praktyczne rozwiązanie skutecznie zwiększa szybkość pomiaru oraz wydajność całego procesu produkcyjnego. Poprawia precyzję obróbki CNC i znacznie skraca czas czynności obsługowych i przygotowawczych. Umożliwia błyskawiczne wykonanie precyzyjnych pomiarów kontrolnych w obrabianych elementach w zakresie ich położenia, orientacji i wymiarów. Pomaga też zredukować ryzyko produkcji wadliwych elementów powodujących straty (tzw. braków).

Inne posty

Narzędzia pomiarowe wykorzystywane w przemyśle

Zakłady przemysłowe nie mogą obejść się bez profesjonalnych narzędzi. Przemysł motoryzacyjny, mechaniczny, tworzyw sztucznych – niezależnie od rodzaju, każda branża...

Czytaj dalej
Typy systemów kontrolno-pomiarowych

Obecnie nie da się już znaleźć branży, w której produkcja nie wymagałaby zastosowania specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej. Profesjonalne rozwiązania, tworzone z...

Czytaj dalej
Rola skanowania produktów w przemyśle

Zastosowanie skanerów w wielu sektorach przemysłowych systematycznie rośnie. Firmy dostrzegają potencjał tego typu urządzeń w poprawie efektywności produkcyjnej i obniżeniu...

Czytaj dalej
W jaki sposób wykonać pomiar wałków oraz gwintów?

Pomiary gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych to niezwykle istotny etap procesu produkcyjnego, pozwalający ocenić zgodność parametrów gotowego wyrobu ze specyfikacją. Istnieje...

Czytaj dalej
Czym jest komparator optyczny?

Komparator optyczny to jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi pomiarowych, które ze względu na swój sposób działania określane bywa też mianem...

Czytaj dalej
Zastosowanie skanerów optycznych

Stosowane dotychczas metody pomiaru i obrazowania obiektów nie zawsze okazują się wystarczające. W dobie cyfryzacji niemal każdej dziedziny biznesu i...

Czytaj dalej
Witamy na nowej stronie internetowej!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Czytaj dalej
EFFECTIVE INDUSTRIAL SOLUTIONS
PROFORMAT