Czym jest komparator optyczny?

Czym jest komparator optyczny?

Komparator optyczny to jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi pomiarowych, które ze względu na swój sposób działania określane bywa też mianem projektora optycznego. W trakcie przeprowadzania pomiarów tego rodzaju urządzeniem powiększona sylwetka badanego elementu jest rzutowana na ekran, dzięki czemu zaawansowane technologicznie czujniki są w stanie precyzyjnie zmierzyć wymiary, geometrię i kontur w granicach dopuszczalnej tolerancji technicznej. Nowoczesny komparator doskonale sprawdza się w środowiskach badań laboratoryjnych oraz przemysłowej produkcji. Jakie branże najczęściej stykają się z urządzeniami takimi jak projektor optyczny? Czym dokładnie różni się projektor pionowy od projektora poziomego? Na jakie parametry i aspekty specyfikacji technicznej powinno się zwrócić szczególną uwagę przy wyborze optymalnego rozwiązania? Czym cechować powinien się profesjonalny projektor pomiarowy? Na wszystkie te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

W jakich branżach niezbędny jest profilowy projektor optyczny?

Nowoczesne komparatory optyczne wykorzystywane są w setkach tysięcy firm oraz przedsiębiorstw na całym świecie, ponieważ to właśnie dzięki nim zagwarantować można prawidłowe działanie precyzyjnych maszyn i mechanizmów. Doskonałym przykładem jest tu projektor profilowy, ponieważ to stosuje się go przede wszystkim w przypadku elementów i części o skomplikowanych kształtach (np. krzywek, gwintów, kół zębatych, łożysk, mocowań itp.) Gdyby nie urządzenia takie jak cyfrowy projektor pomiarowy nie bylibyśmy w stanie dziś cieszyć się ogromną funkcjonalnością współcześnie produkowanej elektroniki. Sprzęt tego rodzaju niezbędny jest przede wszystkim w branżach związanych z produkcją precyzyjnych maszyn oraz pojazdów (np. motoryzacyjna, zbrojeniowa, lotnicza, badawcza, kosmiczna, R&D itp.). Komparatory optyczne stanowią także elementarne wyposażenie wielu laboratoriów, stacji pomiarowych i instytucji badawczych. Warto zwrócić tu uwagę, iż to właśnie dzięki nim z dekady na dekadę elektronika użytkowa zajmuje coraz mniej fizycznej przestrzeni. Urządzenia takie jak projektor pionowy czy komparator optyczny to doskonały przykład technologii, dzięki której życie staje się prostsze, przyjemniejsze i bezpieczniejsze.

Czym dokładnie jest projektor pionowy?

W zależności od tego, w jaki sposób rzutowana jest wiązka światła pomiędzy źródłem a obiektywem, komparatory optyczne podzielić można na dwa rodzaje. Pierwszym z nich jest tytułowy projektor pionowy, który ze względu na swoją konstrukcję doskonale sprawdza się w trakcie analizy profilu oraz pomiaru niewielkich i nieprzesadnie ciężkich elementów. Przykładem mogą być tu podzespoły robocze wytworzone z materiałów takich jak tworzywa sztuczne, aluminium czy stal. Warto zaznaczyć tu, że projektor pionowy musi posiadać główną oś równolegle do płaszczyzny ekranu, projektor poziomy zaś charakteryzować się będzie prostopadłą pozycją osi względem płaszczyzny ekranu.

Do czego przydaje się poziomy projektor pomiarowy?

Ze względu na sposób działania oraz konstrukcję pionowe projektory pomiarowe nadają się głównie do płaskich i niewielkich części. W przypadku bardziej skomplikowanych form wytłoczek oraz większych gabarytowo części znacznie lepiej sprawdzi poziomy projektor profilowy. Wybierając nowoczesne i profesjonalne urządzenia pomiarowe renomowanych marek, można uniknąć wielu problemów na każdym etapie produkcji. Zdawać by się mogło, iż komparatory i cyfrowe projektory optyczne wykorzystuje się głównie w końcowych fazach, ale nie jest to prawda. W wielu branżach i przedsiębiorstwach sprzęt tego typu wykorzystywany jest już we wczesnych etapach. Warto zwrócić też uwagę, iż odgrywa on jedną z pierwszoplanowych ról w kontekście R&D (ang. Research & Development).

Czym cechuje profesjonalny cyfrowy projektor pomiarowy?

Zaawansowane narzędzia pomiarowe powinny być przede wszystkim nowoczesne i efektywne, ponieważ odczuwalnie ułatwia to kontrolę jakości wyrobów. Profesjonalne komparatory optyczne o wysokiej dokładności umożliwiają wyświetlanie i powiększenia obrazu nie tylko dużych elementów, ale przede wszystkim małych części oraz mikro komponentów. Istotne jest to, iż dzięki optycznej (bezstykowej) metodzie pomiaru określa się zgodność z obowiązującymi normami i standardami. Rozwiązania takie jak cyfrowy projektor pomiarowy czy komparator optyczny mogą pomóc także w ocenie stopnia wyeksploatowania poszczególnych komponentów lub podzespołów roboczych. Profesjonalny sprzęt powinien charakteryzować się następującymi parametrami, udogodnieniami i funkcjami:

  • najwyższą możliwą (i zgodną z normami) w danej skali precyzją pomiaru
  • prostym i intuicyjnym interfejsem użytkownika
  • wbudowanym komputerem wraz z przynajmniej 15-calowym ekranem LED z funkcją dotykowego sterowania
  • możliwością automatycznego zapisu danych oraz generowania raportów
  • wysoką odpornością na warunki produkcyjne i środowiskowe
  • odpowiednio dobranym projektorem profilowym
  • koaksjalnym oświetleniem i telecentrycznym podświetleniem
  • obecnością czujników temperatury

Przy wyborze odpowiedniego projektora optycznego warto zwrócić też uwagę na rozmiar ekranu, powiększenie oraz stół roboczy i akcesoria.

Inne posty

W jaki sposób wykonać pomiar wałków oraz gwintów?

Pomiary gwintów zewnętrznych oraz wewnętrznych to niezwykle istotny etap procesu produkcyjnego, pozwalający ocenić zgodność parametrów gotowego wyrobu ze specyfikacją. Istnieje...

Czytaj dalej
Zastosowanie skanerów optycznych

Stosowane dotychczas metody pomiaru i obrazowania obiektów nie zawsze okazują się wystarczające. W dobie cyfryzacji niemal każdej dziedziny biznesu i...

Czytaj dalej
Witamy na nowej stronie internetowej!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Czytaj dalej
EFFECTIVE INDUSTRIAL SOLUTIONS
PROFORMAT